FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek könyvtáráról
Régi korok szakácskönyveiről

kult07.jpg

A keszthelyi Festetics család könyvtárában előkelő helyet foglaltak el a szakácskönyvek. A többszáz éves, némely esetben gazdagon illusztrált könyvek változatos recepteket kínálnak, legyen az húsétel, mártás, leves vagy éppen egy finom fagylalt. A Festetics család vendégeit mindig ízletes fogások várták a főnemesi család asztalánál, köszönhetően a sok remek receptnek. A régi szakácskönyvekben számtalan olyan kifejezés van, amit ma már nehezen értünk, ám ha megfejtjük, hogy melyik szó mit jelent, akkor a régi receptekből mi is tudnánk finomságokat főzni-sütni.

A régi szakácskönyvekben számos helyen szerepel a tyukmony mint hozzávaló.

Vajon mit jelent?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) liszt
b.) tej
c.) tojás

A helyes válasz:
c.) tojás

Néhány további érdekesség a Festetics-könyvtár régi szakácskönyveiről

  • A könyvtár több nyelven megjelent szakácskönyvei között sok értékes darab található. Elsőként két híres magyar szakácskönyvet mutatunk be.
    Czifray István szakácskönyve a 19. században több kiadásban is megjelent. A Magyar nemzeti szakács könyv a’ magyar gazda asszonyok’ számára című könyv 1830-ban jelent meg, és a magyar konyhai hagyományokat, a főzési és az étkezési szokásokat mutatta be. Megtudhatjuk többek között, hogyan készül a fűleves vagy az égő puding.
    Ugyancsak 1830-ban jelent meg a másik híres magyar nyelvű szakácskönyv Zelena Ferenc szakácsmester jóvoltából, címe: Minden Háznál használható Közönséges és legújjabb Nemzeti Szakács-Könyv, eggy hoszszas tapasztalás után írtt Bévezetéssel, mimódon kellessék t.i. a' Húsos és Bőjti Ételeket, ... készíteni. ... : Egy Toldalékkal. Ebben a könyvben is – hasonlóan a Czifray-féléhez – a legfontosabb receptek és tudnivalók jelentek meg, de szerepel benne a dör’sölt fa-héj torta és rózsa márczipán elkészítése is.
  • Ám nemcsak magyarul olvashatók szakácskönyvek itt a könyvtárban:
    A francia nyelvű szakácskönyvek közül a világ első olyan könyvsorozata következik, amelyben éttermek és ételek kritikája olvasható Grimond de La Reyniere tollából. A címe: Almanach des gourmands, servant de guide dans les moyens de faire excellente chère. Magyarul a Torkosok almanachja címet viselhetné és 1804-1808 között jelent meg.
    A Festeticsek könyvtárában német nyelven lehetett olvasni a francia Georges Auguste Escoffier szakácskönyvét, az Ein Hand- und Nachschlagebuch der modernen französischen Küche und der feinen internationalen Küche-t. A szerzőt a „szakácsok császárának” is neveztek egykor.